Descripció
Paràmetres tècnics
Shopping trolley with stair climbing wheels
• The shopping trolley with stair climbing wheels is small enough to easily fit in the back of a car or on public transport. It hangs on most retail carts and rolls easily on most surfaces, with a very tight handle for effortless steps.
• The shopping trolley on wheels is durable and lightweight, weighing only 2.5kg, but can hold items up to about 35kg. Ideal for use as a shopping cart, laundry cart, art supply organizer or cleaning supply organizer, making it functional and efficient
• Wheeled folding carts are easy to assemble. It's compact, folds flat for easy storage, and includes a handy carry bag
• The utility trolley is durable and easy to maneuver with 3.5" wheels at the rear and 3" wheels at the front. The textured handle surface is non-slip and ergonomic for easy carrying when climbing stairs or on the road.
• Product Specifications of Rolling Utility Cart: The overall size of the cart is 345944 cm. The actual storage basket area is 304031cm.
Product details
| Name | shopping trolley with stair climbing wheels |
| Model number | XJG8130 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 304031cm |
| Open size | 345944cm |
| Packing size | 923960cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |

Features of shopping trolley with stair climbing wheels
1. Lightweight, more effortless when carrying compared with metal material.
2. With two universal wheels at front, and rare stair climbing wheels, easily rolling and go upstairs.
3. Big capacity, 35L, can put in lots of items.
4. Foldable, can be storaged in car or a closet, save space.
5. Multi-functional, detachable water-proof bag can be used individually.
Our factory
1. More than 20 years experience in hardware and shopping carts industry, excellent production capacity. New factory founded in Anhui in 2019.
2. Product equipment: Precision injection machine, stamping machine, rivet machine, loading testing machine, Salt spray plating testing machine, hardness testing machine.
3. Experienced RD team, professional in 3D, 2D rendering, prototype and tooling.
4. Service tenet: "With the most reasonable price and perfect services, to provide the best products". Business philosophy: "Professional, Integrity, Trustworthy"

Our Certificate
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.

Etiquetes populars: shopping trolley with stair climbing wheels, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale
Un parell de
Carretó de la compra 6 rodesEnviar la consulta











